Okruhy po Praze

Mohlo by vás zajímat

Praha pro každého

P1 Procházka na přáníNahoru

Procházka na přání Zvolte si trasu procházky dle svého přání, vyberte si památky v Praze, které chcete navštívit, a my se postaráme o vše ostatní! Náš průvodce se plně přizpůsobí Vaším přáním a provede Vás tím, co si sami vyberete.   
OBJEDNAT

 

P2 Poprvé v PrazeNahoru

Poprvé v Praze

Průvodce Vás provede nejzajímavějšími částmi Prahy a okouzlí Vás výkladem historie města a mnoha zajímavostmi. Procházka začíná na Pražském hradě, kde se nachází velkolepý Chrám sv. Víta. Dále budete pokračovat Nerudovou ulicí přes Malostranské náměstí kolem barokního chrámu sv. Mikuláše. Přejdete řeku Vltavu po prastarém gotickém Karlově mostě a budete mít možnost obdivovat jeho barokní sochařskou výzdobu.

 

O několik okamžiků později se dostanete na Staroměstské náměstí, a budou-li hodiny radnice zrovna odbíjet celou, uvidíte věhlasný Orloj a jeho představení. V poslední části prohlídky se podíváte do samotného „srdce“ metropole – na Václavské náměstí.

OBJEDNAT

P3 Krásy Pražského hraduNahoru

Krásy Pražského hradu

Pražský hrad je bezesporu jedním z největších lákadel Prahy a dominantou hlavního města. Pražský hrad je největší uzavřený hradní areál na světě. Kromě samotného Hradu, navštívíte také svatovítskou katedrálu, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří či Zlatou uličku, jednu z nejmalebnějších pražských ulic. Prohlídka dále pokračuje přes Hradčanské a Loretánské náměstí.

 

Historie Pražského hradu sahá do roku 880 a podle dochovaných zdrojů jej založil kníže Bořivoj z rodu Přemyslovců. Přibližně o 100 let později byly v areálu položeny základní kameny kostela sv. Víta, později katedrály sv. Víta. Od 10. století se Hrad stal sídlem přemyslovských knížat a později králů a získával na své slávě.

 

Největší rozkvět byl zaznamenán ve 14. století za vlády Karla IV., kdy byly přistavěny další budovy, hradby a areál byl celkově rozšířen.  Nejen v minulosti, ale i v současnosti Pražský hrad představuje dominantu města a sídlo hlavy státu. Zároveň je také kulturní a historickou památkou, v jejíchž komnatách se ukrývají korunovační klenoty, vzácné relikvie, pozůstatky českých králů a jistě i nemnohá tajemství, která historiky a návštěvníky dodnes fascinují.

Zlatá ulička
OBJEDNAT

P4 Pražský hrad a Malá StranaNahoru

Pražský hrad a Malá Strana

S naším průvodcem objevíte krásy levého břehu Vltavy, na kterém se nachází dominanta hlavního města Pražský hrad a malebná oblast Malé Strany. Součástí procházky je prohlídka Pražského hradu, sídla českých panovníků již od 10. století. Projdete uličkami Malé Strany a Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí a odtud dál Karmelitskou ulicí na Kampu. Procházka je zakončena na druhém břehu poté, co přejdete Karlův most.

 

Historie Pražského hradu se datuje od 9. století, kdy jej údajně nechal postavit kníže Bořivoj z rodu Přemyslovců. Postupem času se Pražský hrad stal nejen sídlem českých panovníků, ale také centrem kulturního dění. Dominantou Hradu je katedrála sv. Víta, která představuje vývoj architektury od gotiky až umění 20. století.

 

Jednou z nejstarších částí Prahy je legendami opředená Malá Strana. Nezapomeňte se našeho průvodce zeptat, kdo po nocích brázdí ulice Malé Strany. Sami budete překvapeni, na koho můžete v noci narazit. A rozhodně to není jen Golem…

Pražský hrad
OBJEDNAT

P5 Napříč PrahouNahoru

Napříč Prahou

V první polovině výletu po Praze Vás průvodce provede Novým Městem, zejména Karlovým náměstím, Národní třídou a Václavským náměstím. V druhé polovině Vaše cesta povede křivolakými uličkami Starého Města. S naším průvodcem půjdete po bájné Královské cestě, na níž uvidíte známou Prašnou bránu, Celetnou ulici, Ungelt, Staroměstské náměstí, Karlovu ulici, Karlův most a mnoho dalšího.

 

Prohlídka sama pak začíná na Novém Městě, v městské části, kterou založil sám král český a císař Svaté říše římské Karel IV. Nové Město samo je výjimečnou ukázkou gotického urbanismu. S naším průvodcem navštívíte Karlovo a Václavské náměstí, cestou budete mít možnost prohlédnout si mnoho architektonicky zajímavých a významných budov – Novoměstskou radnici, palác Adria nebo klasicistní palác Platýz, kde se nachází sídlo Jazykové školy Jipka.

 

Po seznámení s Novým Městem zavítáte do vůbec nejstarší části Prahy, a to na Staré Město. Na území této městské části začala výstavba prvních kamenných domů již ve 12. století, na konci 13. století bylo město již obehnáno gotickou hradbou. Krom hradeb však budete mít možnost obdivovat i novější architektonické skvosty. Mezi jinými Obecní dům nebo dům U Černé Matky Boží.

Napříč Prahou
OBJEDNAT

P6 Židovská PrahaNahoru

Židovská Praha

Židovská kultura poznamenala tvář hlavního města v mnoha ohledech. S průvodcem se podíváte na nejznámější památky židovské Prahy. Přes Pařížskou ulici navštívíte bývalé ghetto čtvrť Josefov, kde byli Židé za druhé světové války separováni od ostatního obyvatelstva a odkud byli poté odvezeni do pracovních či vyhlazovacích táborů. Tuto smutnou část historie si připomenete v monumentálních stavbách židovské architektury Staronové synagoze, Klausové synagoze a dalších.

 

Poté se Vaše kroky uberou k Židovské radnici a nakonec navštívíte monumentální Starý židovský hřbitov, na kterém odpočívá slavný rabi Löw, stvořitel bájného Golema.

OBJEDNAT

P7 Po stopách Franze KafkyNahoru

Franz Kafka

Spolu s naším průvodcem se vydáte po stopách fenomenálního spisovatele židovského původu Franze Kafky, který většinu svého života strávil právě v Praze. Franz Kafka patří mezi nejvlivnější spisovatele 20. století. Jeho díla byla přeložena do desítek jazyků. Po jeho stopách se vydáte v okolí Staroměstského náměstí, ve čtvrti Josefov, Zlaté uličce, na Hradčanském náměstí a Novém židovském hřbitově, kde je spisovatel pohřben.

 

Jeho literární dílo je odkazem židovské kultury, na kterou jsou Židé právem hrdí. Všechny tři jeho sestry zemřely v koncentračním táboře. On sám se nedožil ani začátku války, v roce 1924 zemřel na tuberkulózu v rakouském sanatoriu ve věku nedožitých 41 let. Pokud si chcete připomenout osud jednoho z největších spisovatelů 20. století a spolu s ním i osudy českých Židů, je tento okruh pro Vás správnou volbou.

OBJEDNAT

P8 Pražské barokoNahoru

Pražské baroko

Zajímá Vás barokní architektura? Vydejte se s naším průvodcem na prohlídku nejkrásnějších a nejznámějších barokních staveb Prahy. Baroko je jedním z dominantních stavebních stylů hlavního města. Většina domů v centru i na některých periferiích je postavena právě v tomto stylu.

 

Společně s průvodcem navštívíte Strahovský klášter, poslechnete si unikátní zvonkohru Loreta, prohlédnete si Toskánský a Šternberský palác, chrám sv. Mikuláše, Valdštejnský palác a další barokní unikáty.

 OBJEDNAT

P9 Pražská seceseNahoru

Pražská secese

Pokud jste milovníci architektury počátku 20. století, nenechte si ujít okruh Pražská secese. Náš průvodce Vás zavede na zajímavá secesní místa po celé Praze, k vidění bude Obecní dům, domy Na Příkopě, na Václavském náměstí a Národní třídě. Budete mít také možnost navštívit Muchovo muzeum. Období secese se v Praze projevilo velmi výrazně. Architekturu a výtvarnictví ovlivnili nejznámější umělci té doby, jako například Josef Fanta či Alfons Mucha, jehož obrazy krásných dam ovinutých motivy květů a listů zná celý svět.

 

Dalšími významnými secesními stavbami jsou budovy dvou pražských nádraží, Wilsonova a Masarykova. Za zmínku pak zcela jistě také stojí zmenšená kopie Eiffelovy věže v Paříži, Petřínská rozhledna, nebo budova výstaviště v Holešovicích.

OBJEDNAT

P10 Deset století v pražské architektuřeNahoru

Deset století pražské architektury

Obdivujete historii a architektonické památky? Praha patří mezi architektonicky nejkrásnější města světa. V jejích ulicích jsou zastoupeny téměř všechny průlomové slohy naší historie. Pokud chcete Prahu poznat v architektonickém vývoji, pak právě Vám je určena procházka s průvodcem po Starém a Novém Městě, jejichž architektura je výsledkem působení řady uměleckých stylů a směrů.

 

Ačkoliv je Praha převážně barokním městem, naleznete zde unikátní ukázky gotické, renesanční, secesní i jiné památky. Naše procházka zcela jistě potěší i příznivce romantických architektur a milovníky stavitelských zvláštností. Mezi jinými stojí za zmínku pražské kubistické domy a moderní Tančící dům.

OBJEDNAT

P11 Slavní hudebníci v PrazeNahoru

Wolfgang Amadeus Mozart

Zamilujte si Prahu stejně jako světoví hudební skladatelé a navštivte s námi jejich oblíbená místa. S naším průvodcem navštívíte Bertramku (Mozartovo muzeum), Dvořákovo muzeum a Smetanovo muzeum.

 

Praha byla vždy významnou metropolí i co do kulturního rozměru. Byla útočištěm, ať už trvalým, nebo jen přechodným mnoha významných hudebníků. Bertramka se stala útočištěm jednoho z nejvýznamnějších skladatelů všech dob Wolfganga Amadea Mozarta. Ten zde našel nejen kýžený klid ke své práci, ale také přátelské zázemí. Není tedy divu, že právě on prohlásil: „Mí Pražané mi rozumějí.“ A do Prahy se s oblibou vracel, což dokazuje i fakt, že zde uvedl své dvě nejslavnější opery Don Giovanni a Figarova svatba. V prostorách Bertramky dnes naleznete expozici věnovanou právě Mozartovi.

 

Další dva objekty, které během prohlídky navštívíte, se týkají dvou významných českých skladatelů, a to Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Expozici týkající se života Antonína Dvořáka naleznete ve vile Amerika, Smetanovu životu pak patří Novotného lávka.

Slavní hudebníci v Praze
OBJEDNAT

P12 Strašidelná PrahaNahoru

 Strašidelná Praha

Bojíte se rádi? S naším průvodcem se vydáte po stopách pražských strašidel a duchů. Navštívíte místa opředená legendami a pověstmi a vstřebáte tajuplnou atmosféru podvečerní a noční Prahy. Prohlídka je zaměřena převážně na lokalitu Malé Strany a Starého Města.

 

Během prohlídky budete mít možnost navštívit několikero za pozornost stojících pražských lokalit. Mimoto se Vám naskytne jedinečná příležitost vyslechnout od našeho průvodce celou řadu pověstí a legend s Prahou spojených.

OBJEDNAT

P13 Večerní procházka po Karlově mostěNahoru

Večerní procházka po Karlově mostě

Užijte si romantickou procházku s výhledem na osvětlené Hradčany, Národní divadlo a celé nábřeží z Karlova mostu, jednoho z nejkrásnějších a nejstarších mostů na světě. Karlův most byl postaven za vlády císaře Karla IV. Jeho základní kámen položil sám římský císař a český král v létě roku 1357. Vystavěn byl na místě původního Juditina mostu, který byl stržen povodní.

Na zábradlí stojí třicet soch a sousoší světců, které sem byly instalovány v letech 1683 až 1714 a které jsou díly významných barokních umělců (Matyáš Bernard Braun, otec a synové Brokoffové aj.). Dnes ovšem na mostě naleznete věrné kopie, originály jsou umístěny v lapidáriu Národního muzea.

OBJEDNAT

P14 Pražské zahradyNahoru

Pražské zahrady

Navštivte s námi místa krásy a odpočinku v centru Prahy. Prohlídka Vás zavede do areálu zahrad pod Pražským hradem. Navštívíte nově zrekonstruovanou terasovitou Ledeburskou a Pállfyovskou zahradu, Valdštejnskou zahradu s umělou krápníkovou stěnou a Vojanovy sady vzniklé na místě bývalé klášterní zahrady. Jako zlatý hřeb je pro Vás připravena nejkrásnější barokní zahrada v Praze, tzv. Vrtbovská. Prohlídka pražských zahrad je omezena na období duben až říjen.

 

Zahrady pod Pražským hradem získaly svá jména podle posledních šlechtických majitelů přilehlých malostranských paláců, nicméně jejich historie je daleko starší.

 

Původně střídmé renesanční zahrady byly zvláště v 17. století upravovány v barokním slohu. Byly bohatě osazovány barokními plastikami, objevily se v nich kašny, vodotrysky, saly terreny a malé pavilony. Terasy na strmých svazích byly umně propojovány schodišti a průchody s loubím. Dnes se z nich otevírá nádherný pohled na pražské panorama. Každá z téměř třiceti zahradních teras má jiný půdorys a jiný vzhled.

Pražská zahrada
 OBJEDNAT

P15 Pražská muzeaNahoru

Pražská muzea

Společně s průvodcem navštívíte nejznámější pražská muzea. Vybírat můžete z nepřeberného množství muzeí, která nabízejí nejen pohled do historie, ale také do technických zázraků či exotických expozic.
 

Nejznámější muzea v Praze:

 

  • Národní muzeum a jeho bezprostřední okolí;
  • Lobkovický palác, kde je umístěna expozice Národního muzea;
  • Náprstkovo muzeum s expozicí afrických, amerických a asijských kultur nebo Historická lékárna v Nerudově ulici;
  • Národní technické muzeum;
  • Židovské muzeum;
  • a mnoho dalších.

 

 

Planetarium Troja
 OBJEDNAT

P16 Vyberte si kus české historieNahoru

 Vyberte si kus české historie

Kdo založil Prahu? Jak vypadala Praha za války? Jak přispěl Karel IV. k rozkvětu Prahy? Zajímají Vás konkrétní úseky z historie Prahy? Náš průvodce se přizpůsobí Vašim zájmům a navštívíte místa přímo se vztahující k tématu, které Vás zajímá.

 

Vydejte se s námi po stopách Přemyslovců, Lucemburků, husitů, Marie Terezie, bojovníků třicetileté války, Rudolfa II., pražských obrozenců nebo památek na období první republiky.

 

Mezi nejvýznamnější období dějin Prahy patří zcela jistě vláda přemyslovských knížat, císaře Karla IV. nebo rakouské královny Marie Terezie. Ze všech zmíněných období, ale i z mnohých dalších se zachovalo mnoho významných staveb. Nejen ty, ale i příběhy spojené s vybranou dobou si užijete ve společnosti našeho průvodce.

 OBJEDNAT  

P17 Zoologická a botanická zahradaNahoru

Zoologická a botanická zahrada

Navštivte s námi nově zrekonstruované pavilony v pražské zoo. V pražské Troji naleznete největší zoologickou zahradu v České republice. Pražská zoologická zahrada prošla v nedávné době výraznou rekonstrukcí, a může se tak pochlubit několika zbrusu novými pavilony. Za zhlédnutí stojí zejména pavilon indonéské džungle, africký pavilon a další.

 

Po prohlídce zoologické zahrady následuje návštěva botanické zahrady a skleníku Fata Morgana. Lze navštívit také Trojský zámeček s rozsáhlými zahradami a přírodním bludištěm. Po dohodě lze zajistit plavbu parníkem z centra Prahy až do zoologické zahrady.

 OBJEDNAT

P18 Noční plavba po Vltavě s večeříNahoru

Noční Praha

V rámci této prohlídky zhlédnete všechny důležité památky Prahy – Pražský hrad, chrám sv. Mikuláše, Národní divadlo, Tančící dům i Vyšehrad z výletní lodi na řece Vltavě. Zároveň si vychutnáte výbornou večeři na palubě luxusního parníku. Plavba trvá dvě hodiny, služby průvodce nejsou zahrnuty v ceně (cena se počítá za každou započatou hodinu).

 

Z hladiny řeky Vltavy si můžete mimo jiné prohlédnout Pražský hrad, jeden z největších hradních komplexů v Evropě, jehož kořeny sahají až do hlubokého středověku. Naskytne se Vám také pohled na nasvícenou barokní perlu pražské architektury, chrám sv. Mikuláše. Milovníci moderní architektury zajisté ocení nocí zahalený Tančící dům.

 OBJEDNAT

P19 Sametová revoluce v PrazeNahoru

Sametová revoluce v Praze

Tříhodinová procházka s naším průvodcem Vás zavede na všechna důležitá místa roku 1989. Projdete ulicemi, po kterých šel průvod studentů, dozvíte se více o životě za komunistického režimu v bývalém Československu a o průběhu sametové revoluce.  

 

Sametová revoluce je jedním z nejdůležitějších okamžiků moderních dějin České, ale i Slovenské republiky. Obě země si prožily téměř půlstoletí vlády Komunistické strany Československa. Sametová revoluce osvobodila obě země od totalitního režimu a umožnila začít novou éru demokracie. Dne 17. listopadu 1989, kdy se slavilo 50. výročí nacistické represe proti českým studentům (během druhé světové války byly české země součástí třetí říše), se vydalo do ulic množství českých studentů. Proti této demonstraci brutálně zasáhla státní policie. Onen zásah proti neozbrojeným studentům odstartoval dramatické události, které vedly až k pádu vlády jedné strany.

 

Na samém konci sametové revoluce stojí zrod nové evropské demokracie, České a Slovenské Federativní Republiky. V případě zájmu můžeme zajistit oběd v budově Melantrich na Václavském náměstí. Z balkónu této budovy pronesl Václav Havel, první prezident České republiky, odpůrce totalitního režimu a světoznámý dramatik, svůj legendární projev k lidem shromážděným na náměstí. Budete-li chtít, můžete navštívit i onen balkón samotný a pohlédnout na náměstí ze stejného místa, ze kterého ho v revolučním víru spatřil sám Václav Havel.

Vlajka České republiky
Hymna České republiky
 OBJEDNAT

P20 Okruh KlementinumNahoru

Klementinum

Bývalá jezuitská kolej Klementinum, vybudovaná na ploše dvou hektarů, je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. K nejatraktivnějším bodům při prohlídkách Klementina patří Astronomická věž, Zrcadlová kaple a Barokní knihovní sál.

 

Astronomická věž

Věž je vysoká 52 metrů a na její vrchol vede 172 strmých schodů. Výšlap nahoru však opravdu stojí za námahu, z ochozu věže je totiž nádherný výhled na historickou Prahu. Věž byla dostavěna roku 1722, na jejím vrcholu uvidíte sochu Atlanta, držícího na ramenou zeměkouli.

 

Zrcadlová kaple

Zrcadlová kaple vznikla po roce 1720 a je zasvěcena Zvěstování Panny Marie. Kaple patří k nejkrásnějším díky zlacené štukové výzdobě, mramorovým stěnám a dlažbě, nástropním freskám a užití zrcadel ve stropních pásech, které jsou světovým unikátem.

 

Barokní knihovní sál

Barokní sál je nejstarší část Klementina. Sál je vyzdoben barokními freskami, které symbolizují antickou vzdělanost jako základ, dále křesťanské učení a řadou geografických a astronomických glóbů. V sále jsou uchovány například řecké papyry pocházející z 1. století n. l. nebo nejcennější dochovaná kniha Kodex Vyšehradský.

Klementinum
 OBJEDNAT
Poptávkový formulář
Jipka Rokycany
Jipka Plzeň
Jipka Hradec Králové
Jipka Brno
Jipka Palmovka
Jipka Karlín
Jipka Butovice
Jipka Anděl
Jipka Flora
Jipka I. P. Pavlova
Jipka Národní
Jipka Národní

Národní 416/37
110 00 Praha 1
Palác Platýz (4. patro)

Provozní doba oddělení překladů

pobočka na mapě
224 210 422

Po - Čt: 8:30-19:00
Pá: 8:30-15:30
Pauza: 12:00-12:30

zobrazit fakturační údaje